PROBĚHLÉ AKCE ŠKOLY

Cvičení v přírodě

Rozjezdový týden jsme v pátek 4. září zakončili cvičením v přírodě. Stalo se již tradicí, že je turistické dopoledne v úvodu školního roku spojeno s Vlčí skálou. Jaké však bylo překvapení žáků, když jsme se po 3 kilometrech ze známé trasy odpojili. Naše kroky tentokrát mířily ke Koukaleckému rybníku v těsné blízkosti obce Brambory. V průběhu deseti kilometrové pěší túry jsme pozorovali ekosystémy sad, les, rybník a pole. Nevyčerpatelnou energii mohli mnozí upustit během kolem zmíněného rybníka. Nejúspěšnější den měl bezesporu Ríša Palička. U cesty kolem lesa našel pravý hřib a u rybníka prokázal výbornou vytrvalost, když oběh vodní plochu celkem desetkrát.

V pondělí už začneme s intenzivní výukou, zejména s anglickým jazykem, přijede totiž Coty - rodilý mluvčí, který bude také v tomto školním roce navštěvovat naši školu. 
Více fotografií najdete zde.
Badatelské prázdniny

Se školním rokem jsme se nemohli jen tak rozloučit, a tak jsme dvouměsíční letní volno zahájili akcí školní družiny. Od 7. do 10. července bylo ve škole velmi živo, probíhaly totiž "Badatelské prázdniny". Tucet malých badatelů z blízkého okolí zahájilo čtyřdenní misi za poznáním. Jednotlivé dny byly tematicky rozděleny. První den se výstižně jmenoval „Seznamovací den dobrot“. Hlavní úkolem bylo důkladné seznámení - se všemi a se vším. Abychom z toho společného týdne nic nezapomněli, založili jsme si Badatelské deníky, vyrobit si osobní placku, kterou jsme potřebovali na rozlišení stejnokroje, řádili na zahradě a kouzlili s mlékem 🎨. Myšlenkovými mapami jsme zaplnili celou tabuli (Je vidět, že jsme ty mozečky ještě nepřepnuli do zcela prázdninového režimu) a pokusili se připravit jogurt, lučinu a karamelky.

Následující „Vzdušný den“ byl pro nás jak dělaný. Létalo, co mohlo. Nejprve jsme si ale několika pokusy ověřili všudypřítomnost vzduchu a jeho viditelnost třeba ve vodě. Také už teď všichni víme, co udělá teplá a studená voda se vzduchem v láhvi. 🎈Pak už jsme tvořili a létali. No teda my ne, ale naše papírové modely.  Vyzkoušeli jsme vlaštovky, lopíky, vírníčky i kosmonauty s vrtulkou. Triumfem našeho snažení byly větrné mlýnky na brčku. Úspěch byl, že se nám některé podařilo vlastním dechem rozpohybovat. Na čtvrtek připadl „Vodní den“. 💦 Dopadlo to dobře, školu jsme nevytopili, nikdo se neutopil a venku celý den nepršelo. Čekala nás opět spousta pokusů a výrazy jako "vzlínání, lakmusový papírek nebo neutralizace" už nám vůbec nejsou cizí. Na chvíli nám byl kamarádem i toaletní papír. Představte si, že nasaje přibližně 700 ml tekutiny! No my jsme ho trochu přecenili. Mísení barev prostřednictvím "toaletních mostů" bylo opravdu super. Moc jsme se těšili na podvodní sopku, ale ani opakovaný pokus se nezdařil. 😞 Naštěstí jsme ale rozumní badatelé a moc dobře víme, že i velkým vědcům mnoho experimentů nevyjde. 😊 Na nezdar jsme brzy zapomněli, protože závěrečné vodní mlýnky fungovaly všem skupinkám. Závěr naší první družinové prázdninové aktivity patřil smyslům. Hlavním úkolem bylo potlačit smysl, na který spoléháme nejvíce (ano, myslíte si to správně, je to skutečně zrak 👀) a dali tak šanci vyniknout ostatním. Hledali jsme chuťové zóny na jazyku, podrobili se jak čichovému, tak chuťovému testíku a nezapomněli jsme ani na hmat.👐 Největší zážitek si ale většina odnesla ze zahrady, počasí nám totiž dovolilo alespoň poslední den využít napuštěného bazénu. 🌊

Bylo to moc prima a všichni jsme si to užili. 🙃 Zahájili jsme tak novou tradici prázdninových družinových aktivit. Příští rok se budeme těšit opět na viděnou. 

Fotografie najdete zde.

Zajímá Vás, jak jsme požívali předešlé školní roky? Podívat se můžete TADY.

 
 

© 2020 Základní škola a Mateřská škola, okres Kutná Hora, Bílé Podolí 67, 28572. Všechna práva vyhrazena. Wix.com

  • w-facebook
  • Twitter Clean