PROBĚHLÉ AKCE ŠKOLY

Tělocvik trochu jinak

Ve čtvrtek 3. 6. se naše a starší školkové děti zapojily do projektu OFS Kutná Hora "Ukázkový trénink ve škole" aneb "Dostaňme děti zpátky na hřiště. 🏃‍♀️🏃‍♂️⚽️ Trenéři OFS KH a FC Bílé Podolí připravili pro malé sportovce ukázku pohybových aktivit formou pohybových her, hry na rozvoj pohybové gramotnosti, nechyběl ani rozvoj osobnosti včetně rozvíjení kognitivních funkcí – pozornost, kreativita, paměť a myšlení. Kromě zážitků si navíc každý sportovec odnesl spoustu dárečků 🎁 od Ethanol Energy a.s. Super akce, už teď se těšíme na září. Více fotografií tady.

DSC_1216.JPG
Mezinárodní den dětí s ČT edu

Mezinárodní den dětí už po sedmdesáté! U nás tentokrát s ČT edu.

1. 6.  jsme si užili jednu velkou vzdělávací párty. K zábavnému učení jsme využili vzdělávací videa s pracovními listy z ČT edu. Dozvěděli jsme se spoustu zajímavostí o výrobě čokolády nebo lentilek, z nestárnoucích hraček nás zaujala nás Rubikova kostka, podívali jsme se do dětství ilustrátora Zdeňka Buriana nebo Jaroslava Foglara. Paní učitelky napekly, a proto ani na naší párty nechybělo občerstvení. (Jen svačinové boxíky zůstaly většinou netknuté, tak snad se maminky moc nezlobily. )

Užili jsme si zkrátka prima sluníčkový den. Více fotografií tady.

DSC_1037 1.jpg
Masopust opět trochu jinak

Před rokem jsme učinili první pokus o znovuobnovení tradice masopustního průvodu v Bílém Podolí. Plány byly smělé i pro letošní rok. Ale pomalu si zvykáme na fakt, že je v této době prostě všechno jinak.

O masopustní průvod ale ten náš městys nepřijde. Přece jen jsme našli způsob, jak se tradiční i netradiční masky mohou "prohánět" po městečku. Připravili jsme ho v podobě koláže, kterou si můžete prohlédnout na zveřejněných fotografiích a mnohem důkladněji také ve vývěsce u mateřské školy.

masopustní průvod.JPG
Dárkování

Poslední školní den v tomto roce jsme si nemohli nechat ujít to naše "dárkování". Navštívil nás školní Ježíšek a měl i spoustu pomocníků, kteří také chtěli udělat radost někomu, na kom jim záleží. Rozbalili jsme si dárky, popřáli si a vyrazili na prázdniny.  Více fotografií najdete tady.

DSC_1000.JPG
Čertovská škola

Dneska byla ta naše škola plná čertíků a andílků. Kdo by si myslel, že čerty na učení moc neužije, pěkně by se zmýlil.  I malí pekelníci drželi krok se vzornými anděly a trénovali počty a  vyjmenovaná slova. Nezapomněl nás ovšem navštívit i pan Mikuláš, teda vlastně "Santaláš". Že to slovo neznáte? To se vůbec nedivíme. Nové jméno získal od dětí díky svému kostýmu.  Nápadité pojmenování se mužíkovi s berlou natolik líbilo, že se všichni mohli radovat z nadílky. Více fotografií najdete tady.

20201204_110212.jpg
Sázení jabloní

Ve středu 18. 11. se nám do školy vrátila polovina žáků. Snad nebude dlouho trvat a bude je následovat i ta druhá. První školní den po „distančním“ období byl ve znamení zvykání. Museli jsme si opět zvyknout na školní režim, sezení v lavicích, vyprávění bez sekajícího se internetu a dlouhodobějšího fungování v rouškách. Všichni jsme ale měli velkou radost, že jsme zase spolu. Tento den nám bude i v budoucnu připomínat trojice profesorů. Ne, že bychom rozšířili pedagogický sbor, ale právě první den po návratu zpátky do školy, jsme na školní zahradě zasadili jabloně, které nám prostřednictvím pana Šenka věnovala společnost Sady spol. s.r.o. Nejsou to ledajaké jabloně, jsou to opylovače, které zdobí okolní sady. Název odrůdy Profesor Springer jsme ji využili i v hodině českého jazyka a vymysleli jednotlivým jabloním i křestní jména.  Více fotografií najdete tady.

DSC_0874.jpg
O NEJ houbu, houbičku

13. listopadu skončilo veřejné hlasování o NEJ HOUBU v naší školní výtvarné soutěži. Předem bychom chtěli moc poděkovat za pomoc s rozhodováním, protože tentokrát to bylo opravdu moc těžké. Všechny zúčastněné děti si za svoji práci zaslouží odměnu, proto se žádné z nich nemusí bát, že by nic nedostalo. Jak už to ale bývá i v jiných soutěžích, na stupně vítězů se vejdou jen tři. Tak tedy….
Na třetím místě se se ziskem 23 umístila Deniska Skalová.  Pomyslnou stříbrnou příčku díky 24 obsadila Helenka Karetová.  A konečně … fanfára ...  S největším počtem 50 získala celkové vítězství Julinka Červená. 
Všem moc gratulujeme. 
Slíbené odměny všem účastníkům i výherní ceny pro tři jmenované prozatím ale zůstanou ve škole.  Nemusíte se bát, počkají na vás, až se za námi zase vrátíte. 

Šenk Jakub 10 123798771_362848498261421_
Cvičení v přírodě

Rozjezdový týden jsme v pátek 4. září zakončili cvičením v přírodě. Stalo se již tradicí, že je turistické dopoledne v úvodu školního roku spojeno s Vlčí skálou. Jaké však bylo překvapení žáků, když jsme se po 3 kilometrech ze známé trasy odpojili. Naše kroky tentokrát mířily ke Koukaleckému rybníku v těsné blízkosti obce Brambory. V průběhu deseti kilometrové pěší túry jsme pozorovali ekosystémy sad, les, rybník a pole. Nevyčerpatelnou energii mohli mnozí upustit během kolem zmíněného rybníka. Nejúspěšnější den měl bezesporu Ríša Palička. U cesty kolem lesa našel pravý hřib a u rybníka prokázal výbornou vytrvalost, když oběh vodní plochu celkem desetkrát.

DSC_0491.JPG
V pondělí už začneme s intenzivní výukou, zejména s anglickým jazykem, přijede totiž Coty - rodilý mluvčí, který bude také v tomto školním roce navštěvovat naši školu. 
Více fotografií najdete zde.
Badatelské prázdniny

Se školním rokem jsme se nemohli jen tak rozloučit, a tak jsme dvouměsíční letní volno zahájili akcí školní družiny. Od 7. do 10. července bylo ve škole velmi živo, probíhaly totiž "Badatelské prázdniny". Tucet malých badatelů z blízkého okolí zahájilo čtyřdenní misi za poznáním. Jednotlivé dny byly tematicky rozděleny. První den se výstižně jmenoval „Seznamovací den dobrot“. Hlavní úkolem bylo důkladné seznámení - se všemi a se vším. Abychom z toho společného týdne nic nezapomněli, založili jsme si Badatelské deníky, vyrobit si osobní placku, kterou jsme potřebovali na rozlišení stejnokroje, řádili na zahradě a kouzlili s mlékem 🎨. Myšlenkovými mapami jsme zaplnili celou tabuli (Je vidět, že jsme ty mozečky ještě nepřepnuli do zcela prázdninového režimu) a pokusili se připravit jogurt, lučinu a karamelky.

DSC_0410.JPG

Následující „Vzdušný den“ byl pro nás jak dělaný. Létalo, co mohlo. Nejprve jsme si ale několika pokusy ověřili všudypřítomnost vzduchu a jeho viditelnost třeba ve vodě. Také už teď všichni víme, co udělá teplá a studená voda se vzduchem v láhvi. 🎈Pak už jsme tvořili a létali. No teda my ne, ale naše papírové modely.  Vyzkoušeli jsme vlaštovky, lopíky, vírníčky i kosmonauty s vrtulkou. Triumfem našeho snažení byly větrné mlýnky na brčku. Úspěch byl, že se nám některé podařilo vlastním dechem rozpohybovat. Na čtvrtek připadl „Vodní den“. 💦 Dopadlo to dobře, školu jsme nevytopili, nikdo se neutopil a venku celý den nepršelo. Čekala nás opět spousta pokusů a výrazy jako "vzlínání, lakmusový papírek nebo neutralizace" už nám vůbec nejsou cizí. Na chvíli nám byl kamarádem i toaletní papír. Představte si, že nasaje přibližně 700 ml tekutiny! No my jsme ho trochu přecenili. Mísení barev prostřednictvím "toaletních mostů" bylo opravdu super. Moc jsme se těšili na podvodní sopku, ale ani opakovaný pokus se nezdařil. 😞 Naštěstí jsme ale rozumní badatelé a moc dobře víme, že i velkým vědcům mnoho experimentů nevyjde. 😊 Na nezdar jsme brzy zapomněli, protože závěrečné vodní mlýnky fungovaly všem skupinkám. Závěr naší první družinové prázdninové aktivity patřil smyslům. Hlavním úkolem bylo potlačit smysl, na který spoléháme nejvíce (ano, myslíte si to správně, je to skutečně zrak 👀) a dali tak šanci vyniknout ostatním. Hledali jsme chuťové zóny na jazyku, podrobili se jak čichovému, tak chuťovému testíku a nezapomněli jsme ani na hmat.👐 Největší zážitek si ale většina odnesla ze zahrady, počasí nám totiž dovolilo alespoň poslední den využít napuštěného bazénu. 🌊

Bylo to moc prima a všichni jsme si to užili. 🙃 Zahájili jsme tak novou tradici prázdninových družinových aktivit. Příští rok se budeme těšit opět na viděnou. 

Fotografie najdete zde.

Zajímá Vás, jak jsme požívali předešlé školní roky? Podívat se můžete TADY.

Čarodějnice ve škole

Den před filipojakubskou nocí jsme si ve škole na vzdory všem opatřením opět užili. 🤩 Celé dopoledne jsme strávili na čarodějné zahradě. O čarodějnice a čaroděje zde opravdu nouze nebyla. 🧙‍♀️🧙 Učení dnes probíhalo sice jinak, ale mozkové závity jsme provětrali skutečně pořádně. Pod mnoha QR kódy nás čekaly úkoly, které prověřily naše znalosti z matematiky, vlastivědy, říše rostlin a živočichů, nechyběla pochopitelně ani angličtina a tolik potřebné logické myšlení. 🙃 Na slibovaný oheň kvůli větru sice nedošlo, ale kromě zážitků a cenných bodů do kolejí, jsme si odnesli i něco na zub. 😉 Bylo to mooooc prima. 🤗 Fotografie nadete tady.