top of page
Kotva 1

AKCE ŠKOLY VE ŠKOLNÍM ROCE 2021/2022

Cykloprázdniny 

Jedenáctého července jsme si odstartovali letošní příměstský tábor - akci školní družiny - s názvem CYKLOPRÁZDNINY. První den byl ve znamení vzájemného seznamování, trochy teorie o kole a jeho výbavě, o jízdě ve skupině a potřebných signálech. Před první vyjížďkou jsme si vyrobili stejnokroj a vyrazili na "oťukávací" jízdu. Zavítali jsme na nedalekou vyhlídku ve Starkoči, objeli zbyslavský kostel a zdolali jeden větší kopec. Startovních 8,5 km zvládli všichni malí cyklisté bez ohledu na velikost kola. 

kolektivní hra s barevným padákem, míčky na padáku nesmí spadnout na zem

Naše cyklo-úterý probíhalo v duchu dopravních značek, dovednostních her na kole (už známe MISTRA ŠNEKA i KRÁLOVNU KOLOBĚŽKU 🙃), zdolávání trafostanice a cyklovýletu terénem. Tentokrát se naše tyrkysová výprava vydala spojovačkou pod les, přes Brambory se zastávkou na hřišti a "Bramborkou" zpátky do Bílého Podolí. Mladší skupina to vzala přímo a najela 7,5 km, starší strasu ještě o 3,5 km prodloužili cestou přes Zaříčany. 🤩 Dobrá práce, borci.  

poznáváme dopravní značky na kartách, které leží na zemi

Už jsme zakončili i cyklo-středu. Tentokrát jsme vyrazili na vyjížďku už dopoledne, dostali jsme totiž chuť na výbornou zmrzlinu v Dolních Bučičích. Naše kola frčela přes Zbyslav, nasvačili jsme se u knihovny v Dolních Bučicích a zamířili ke zmrzlině, ale ... Chybička se vloudila - měli zavřeno. Museli jsme se tedy spokojit s nanukem na benzínové pumpě. Pokračovali jsme přes Horní Bučice a pak se naše cesty opět rozdělily. Starší výprava projela Vlačice, Bojmany a Zaříčany a urazila pěkných 15 km. Mladší výprava s pětiletou Kájou v čele jela zpět přes Výčapy a Zbyslav a ujela parádních 11,6 km. Odpoledne jsme využili teplejší počasí a mezi hrami dováděli v bazénu.

Cyklo-čtvrtek ukázal, že navzdory věku se sešla prima parta, která společně zvládne ujet i 26 km. 🥳 Hned ráno jsme si vyšlápli směr Zaříčany, Žehušice, Rohozec a Habrkovice, kde jsme navštívili Ringelland s tygry i jinými zvířaty. 🐅🦙 To byla prima odměna v půlce cesty. 🤩 Po návratu, obědě a odpočinku jsme zase vyrazili do bazénu a vychutnali si další odměnu v podobě slaďoučkého melounu. 🍉 Super den a klobouk dolů před všemi cyklisty (hlavně těmi nejmenšími). 👍👏 To budou ale svaly. 😉🦵😂

Ve stejných tyrkysových tričkách jsme se vyfotili u maket tygrů

V pátek patnáctého července jsme zakončili naše cykloprázdniny. Na samotný závěr jsme již netrhali žádné rekordy, ale pohodově jsme si užili poslední společné chvíle. 🤗 Závěrečná vyjížďka byla jen desetikilometrová. Zajeli jsme si do Svobodné Vsi, kde jsme ke hraní a cvičení využili prima hřiště. Odpoledne nás ještě čekala jízda zručnosti, kterou svým časem ovládl Kubík, ale i všichni ostatní se s ní popasovali velmi dobře. 👏 Nechyběly ani dobroty 🙃, dali jsme si muffiny od Sofinky i paní učitelky, koblihy nebo meloun. 😋
Tak parto, ještě jednou díky za společný týden, bylo to vážně prima a budeme se těšit příští rok zase na viděnou.

Dětský den 

Na Mezinárodní den dětí jsme nezapomněli, užili jsme si ho společně se školkovými kamarády. Školní a školkové děti utvořily prima dvojky a společně si zasoutěžily. Během společně strávených chvil zvládly ledacos. A protože se jim moc dařilo, nezůstal pro ně skrytý ani sladký poklad. Ještě jednou přejeme VŠECHNO NEJLEPŠÍ. Více foto zde 

Děti poslouchají, co je dneska čeká. Školáci dostali na starost mladší kamarády ze školky.

Ukázkový trénink 

Déšť po tak dlouhé době sucha příroda (a hlavně naše školní zeleninová zahrádka ) potřebuje, ale my jsme zase naopak 26. května potřebovali, aby se alespoň na dopoledne udělalo hezky. A? Vyšlo to. Nic nám tedy nebránilo užít si sportovní dvouhodinovku s Grassroots trenérem mládeže OFS Kutná Hora Janem Spáčilem. Děkujeme. Více foto zde 

Hry s míči na fotbalovém hřišti, jeden velký chumel dětí

Čarodějné učení a jízda zručnosti

Konec dubna jsme si zpestřili výuku jízdou zručnosti, ve které všichni prokázali, že umí jezdit na kole a umí ho i ovládat. Naštěstí jsme vynechali přejezd přes lávku, stačí, že nás potrápil kelímek s vodou. Každopádně to byl prima odrazový můstek na blížící se příměstský tábor "Cykloprázdniny". Poslední den byl také trochu jiný, celé učení totiž propojovalo téma čarodějnic. Žádná malá čarodějnice předčasně neodlétla, všechny jsou tedy připraveny na zítřek. Letu zdar. Více foto zde 

Žačka v čarodějnickém kostýmu vybarvuje pracovní list

Loutkové představení v tělocvičně

Po Covidové pauze jsme si v pátek 4. března dopoledne užili zase trochu kultury. 🤩 Navštívilo nás pražské Kašpárkovo loutkové divadlo s klasickou pohádkou O Budulínkovi. 🦊Bezmála stoleté dřevěné marionety v rukách zkušených loutkoherců dokázaly zaujmout všechny přítomné. 🎭 Více fotografií najdete zde.

pohled na loutkové divadlo - místnost s kašpárkem

Zimní olympijské hry v Bílém Podolí

Dnešní datum - 21. 2. 2022 se o trošku hlouběji zapíše do dějin naší školy. 🙃 Konaly se tu totiž první zimní olympijské hry. A užili jsme si je opravdu plnými doušky. Zvládli jsme nakonec jen sedm disciplín, které byly inspirovány těmi skutečně olympijskými, upraveny ale byly na naše podmínky. 😉 Čekal nás tedy například SHORT ŠUP (short track), BIABĚH (biatlon), TATROBY (boby) nebo KLACKOBĚH (běh na lyžích). 🤣 Kromě vynikajících sportovních výkonů byla k vidění i super podpora fanoušků. 🤩 A tak všichni, kteří chtěli soutěžit, si odnesli minimálně jednu medaili. 🏅 Všem ještě jednou moc gratulujeme! 👏

děti se na zemi a na krku mají získané medaile

2. Školákův den na téma Listnaté stromy

Měsíc utekl jako voda a dnes s námi strávili další "Školákův den" naši předškoláci. 🤩 Tentokrát se do společného učení přidali také čtvrťáci a páťáci, a tak i oni se seznámili s prací v centrech aktivit. Dnešní téma bylo LISTNATÉ STROMY. 🌳 Vyzkoušeli jsme si práci samostatnou i ve skupině, s tabletem i na pracovních listech nebo s využitím rozličných výukových pomůcek. Jaký byl náš cíl (kromě nových zážitků 😉)? Zapamatovat si listy a plody deseti listnatých stromů. 😲 Splnění jsme si ověřili na oblíbené hře Kahoot! 🎮 Je za námi další prima den a už teď se těšíme na prosincové setkání.  Více fotografí zde.

Spolupracující kluk s holčičkou třídí obrázkové karty

Připravujeme se na ZOH

Čtvrtého února TO oficiálně začne! No zcela vyjímečně nemáme na mysli pololetní prázdniny. Ale odstartují ZIMNÍ OLYMPIJSKÉ HRY. Nevíme, jak vy, ale my jsme rozhodně připraveni. Připravili jsme si podrobný přehled a teď už budeme pravidelně sledovat přenosy, sbírat aktuality, zapisovat výsledky,... Ale hlavně budeme FANDIT! ČEŠI DO TOHO!

Děti stojí před ručně vyrobeným plakátem ZOH

English breakfast

31. ledna jsme si užili opravdu LUXUSNÍ oslavu závěru prvního pololetí. 🤩 No tedy od začátku. 🙃 Naši žáci se pilně učí anglický jazyk už od prvního ročníku a všichni dělají opravdu velké pokroky. Seznamují se nejen s jazykem, ale i kulturou, zvyky nebo třeba jídlem. A co je lepší než samotná praxe či v tomto případě ochutnávka? 😉 Čtvrťáci a páťáci připravili s paní učitelkami neskutečnou hostinu - oficiálně ENGLISH BREAKFAST ("anglická snídaně"). A tak nechyběla vajíčka, slanina, párečky, fazole, bramboráčky, toasty, lívance, spousta zeleniny, ani tradiční čaj s mlékem. To jsme si pochutnali. 😋 Více fotografí zde.

Děti stojí okolo pochutin

Redaktorka TV Nova na besedě

Po delší odmlce na nás dne 14. 1.  čekala další beseda o povolání v rámci školního projektu "Díky, už vím, čím můžu být." Pozvání přijala bývalá žačka a rodačka z Bílého Podolí BA. Hana Jelínková, která k nám sestoupila z televizní obrazovky. 🙃 Přijela nám totiž vyprávět o své cestě od nesmělé a tiché dívenky k reportérce zahraniční redakce nejsledovanejší televize. 🤩 Její reportáže můžete vidět v pořadech Koření, Střepiny a především v Televizních novinách na TV Nova.
Ještě jednou moc děkujeme za milé setkání a zajímavé povídání. Více fotografí zde.

Hana Jelínková přetavuje na interaktivní tabuli svoji práci redaktorky.

Exkurze do předvánoční Kutné Hory

Devátho prosince jsme vyrazili vlakem, navštívili Městskou knihovnu v Kutné Hoře, kde na nás čekala beseda o večerníčcích. Tam jsme zjistili, že na tyhle pohádky jsme prostě borci. 💪 Milým knihovnicím se nás prostě nepodařilo nachytat. Cestou do Muzea stříbra jsme si prošli zasněžené zahrady za Jezuitskou kolejí a nasbírali trochu vědomostí o Chrámu sv. Barbory. V muzeu jsme navštívili výstavu zimních radovánek a pak se vrhli na tvoření v adventní dílně, kde jsme si vyrobili ozdobičku z pravého ovčího rouna. Během výpravy jsme se podívali také na výzdobu v Čáslavi, škoda, že už nebyla tma, viděli bychom všechna světýlka. Největším zážitkem bylo vystoupání na lávku nad koleje. Všichni hrdinové to zvládli a byli odměněni 4 projíždějícími vlaky.  Více fotografí zde.

Fotka dětí ve sněhu v zahradě u chrámu sv. Barbory

#JSEMSASKAVEC

Také v tomto roce se naše školní a školkové děti s jejich rodinami zapojily do projektu #JSEMSASKAVEC. Hlavní organizátorka Anna Vojáčková vybrala ke spolupráci Psí útulek v Kutné Hoře a 13. listopadu za všechny předala nashromážděné dárečky pro psí kamarády. VŠEM MOC DĚKUJEME, UDĚLALI JSTE DOBRÝ SKUTEK A OPRAVDU VELKOU RADOST NEJEN PEJSKŮM.

Paní učitelka Vojáčková předává dárečky vedoucímu psího útulku v kutné Hoře

Halloweenské odpoledne

Strašidelné odpoledne je za námi. V pondělí 25. října se navzdory nejistému počasí  sešla bezmála třicítka malý strašidel, duchů, kostlivců nebo dýní. Čekalo na ně několik tématických úkolů a soutěží a následně i odměna. Volný čas vyplnili omalovánkami nebo oblíbeným florbalem. Nechybělo ani opékání buřtů. 
Výzvu o nejlepší dýňový dezert přijalo sedm rodin a přinesli vskutku výborné dobroty. Není tedy divu, že si ocenění odnesli úplně všichni. 
Díky všem za účast a za rok se budeme opět těšit. Více fotografií zde.

Detail na upíří masku jedné holčičky

Nej strom

20. října měly svůj svátek stromy a právě v tento den vyvrcholila také naše výtvarná soutěž O NEJ STROM.
Sešlo se jich rovnou 15! Jeden hezčí než druhý, každý něčím originální. Strom plný čtyřlístků, strom čtvero ročních období, malované, kreslené, 3D stromy ... No zkrátka nádhera. Nejprve to vypadalo, že si s touto situací odborná porota snad ani neporadí. Nakonec to ale zvládla a ocenila úplně všechny malé i velké výtvarníky, kteří si odnesli diplom a i nějaku výhru dle vlastního výběru. Všem ještě jednou gratulujeme.  Více fotografií zde.

Předávání diplomu

1. Školákův den

V pondělí 11. října jsme měli opět speciální den - ŠKOLÁKŮV DEN. Celý den s námi trávili předškoláci a bylo to moc prima. Vyzkoušeli jsme si společné učení v centrech aktivit na téma Jablíčko. Třeťáci byli skvělými pomocníky a průvodci mladším spolužákům v týmu. Řádili jsme venku a ještě připravili voňavé pytlíčky na vánoční jarmark. Za měsíc se budeme těšit zase na viděnou. Více fotografií zde.

Spolupráce v centru aktivit.

Beseda s Jitkou Vítovou

V pátek 8. října jsme poznali další povolání. Společněs nás s dětmi z mateřské školy navštívila Jitka Vítová, spisovatelka, autorka dětských knih. Povyprávěla nám o své práci, o tom, jak vzniká kniha a také nám z několika knih četla ukázky. Své knihy přivezla nejen na ukázku, ale nechala je ve škole i školce k zakoupení. 
Už jen doplníme, že poplatek 50Kč za žáka školáci neplatili, uhradili jsme je, stejně jako sešity na tento školní rok, z peněz, které jsme vydělali na jarmarcích.  Více fotografií zde.

Spisovatelka Jitka Vítová přestavuje svoji knihu dětěm a žákům

Cvičení v přírodě

Toto pondělí, den, který uvízl mezi dny volna, jsme využili k pravidelnému cvičení v přírodě. Nápad to byl víc než dobrý, protože počasí vyšlo úplně skvěle. Páťáci s paní učitelkou Šárkou připravili pro ostatní šipkovanou. Nechybělo spoustu úkolů, při kterých malí hledači pokladů procvičili hlásky, písmenka, vyjmenovaná slova, ale také matematiku a prvouku, nechyběla ani kapka sportu. Po cestě jsme také stihli pozorovat zvířátka. Užili jsme si prima den se sladkou tečkou schovanou v pokladu. Více fotografií zde.

Děti v přírodě plní úkoly na lístečcích
bottom of page